Slovenské filmy: Kvalitné klenoty aj druhotriedne snímky

Rukojemník
05.03.2015ZaujímavostiAj keď sa dá povedať, že slovenské filmy nemajú také zázemie ako tie zahraničné, vôbec ich nie je málo. Čo je doma, to sa vraj počíta. Nuž, niektoré filmy by sme radšej nepočítali, ale za tie druhé sa aj pobijeme. Aj tu sa totiž nájde vysoko cenená kvalita ale aj podpriemerné nepodarky.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Obchod na Korze (1965)

Tento film je síce československý, no jednoducho nebolo možné ho vynechať. Výborná dráma, ktorá zaslúžene vyhrala Oscara, nesmie byť opomenutá. Veď koľko našich domácich filmov sa môže pýšiť už len oscarovou nomináciou? Opisovať kvality snímky by bolo asi zbytočné, je potrebné a priam nutné si ju pozrieť na vlastné oči.


Slovenské klenoty Vianoc: Toto sú naše najlepšie sviatočné filmy


Medená veža (1970)

Tragický príbeh, ktorý si vyslúžil aj na československej filmovej databáze vysoké hodnotenie, patrí presne k tým filmom, ktoré stojí za to vidieť. Spoločne s voľným pokračovaním s názvom Orlie pierko totiž tvorí snímku plnú ozajstných citov, prekrásnej prírody a dramatických zvratov.

Tisícročná včela (1983)

Jakubiskovu ságu rodu Pichandovcov sa jednoznačne radí k majstrovským dielam slovenského filmového priemyslu. Jozef Kroner so svojim psom Zanzibarom, skvelé výkony Štefana Kvietika či Michala Dočolomanského a uchu lahodiaca hudba Petra Hapku. Toto keď sa zmieša, výsledok muí byť každému jasný.


Majster Petr Hapka: Zanechal po sebe obrovské dedičstvo aj vo filme


Bathory (2008)

Dielo filmového majstra Juraja Jakubiska o známej Čachtickej panej si však napriek očakávaniam veľa priaznivých ohlasov nezískalo. Niesla sa slovenskom aj vlna nadšenia, no určite nie dostatočného. Aj keď filmové sály boli dlho po premiére preplnené.

Lóve (2011)

Počiatočnú radosť z toho, že sa slovenské filmárstvo opäť prebúdza k životu, až prirýchlo vystriedalo sklamanie. Obrovská reklama v tomto prípade predchádzala pád. Film o mladých a pre mladých si však našiel vekovú kategóriu divákov, ktorí ocenili aj mladého režiséra.

Tak fajn (2012)

Ak natrafíte na túto snímku, rozhodne si Tak fajn! nepoviete. Od dobre to má totiž celkom ďaleko a v porovnaní s komédiami susedov, absolútne neobstál. Nuž, občas ani dobrý plán nevyjde podľa predstáv.

38 (2014)

Pri tomto filme nemohli ani odporcovia dokumentov čo namietať. Emócie, napätie, smiech aj slzy. Žiadna dávka núteného plaču, skôr citlivo vykreslený život dnes už hokejovej legendy sa páčil aj v zahraničí, akurát im bolo treba dorobiť titulky.

Kandidát (2014)

Opäť sa dostávame k spolupráci so západnými susedmi. Možno povedať, že megaúspešná snímka z domácej tvorby, ukázala, že slovenská filmová scéna sa opäť rozbieha. Kandidát je výbornou satirou na dnešnú politickú scénu a obstál na jednotku aj po technickej stránke.


Nestarnúci Milan Lasica: Nechcem upadnúť do celoplošnej nasratosti


Rukojemník (2015)

Najnovší film, ktorý vyprodukovali slovenskí filmári pod taktovkou Juraja Nvotu, bol nielen dlho očakávaný, ale zároveň z neho odchádzali diváci spokojní. Jedinou škodnou bol v tomto prípade neskorší český dabing, na ktorý nebolo počuť pekného slova.

Zdroj: telkac.sk 

Foto: rukojemnik.sk

Tagy: Juraj Nvota Rukojemník Jakubisko Tisícročná včela

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov