Terminátor 2: Deň zúčtovania
85% 88% 94%  
 

Terminátor 2: Deň zúčtovania
89%

 
Pôvodný názov: Terminator 2: Judgment Day
Dĺžka: 175 minút
Žáner: thriller, akcia, scifi
Krajina: USA, Francúzsko

Rok: 1991
Réžia: James Cameron
Napísal: ,
Hrajú: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick, Earl Boen
Strach z nukleárnej skazy zlomil psychiku Sarah Connorovej (Linda Hamiltonová). Zatvorili ju do ústavu pre duševne chorých pre údajnú schizofréniu, a márne bojuje o to, aby mohla vidieť svojho syna Johna, ktorého nie príliš úspešne vychovávajú pestúni. V budúcnosti zatiaľ pokračuje vojna ľudí proti strojom. Superpočítač Skynet sa opäť pokúsi zvrátiť výsledok vojny zásahom do minulosti. V našej prítomnosti sa opäť objavia dvaja muži. Mohutný terminátor a štíhly mladík.
Obaja sa zmocnia odevov a začnú hľadať Johna. Štíhly mladík je mu na stope skôr, ale John sa pred ním v herni skryje, pretože má na sebe policajnú uniformu. Obaja muži z budúcnosti sa stretnú v úzkej chodbe obchodného komplexu. Pri prestrelke sa ukáže, že terminátor T-800 chlapca chráni, kým štíhly mladík - prototyp nového terminátora T-1000 - má chlapca, budúceho spasiteľa ľudstva, zabiť.

John z miesta prestrelky ujde na motorke a obaja terminátori ho prenasledujú. V poslednej chvíli terminátor Johna zachráni a zmiznú v uliciach. Vysvetlí mu, že je terminátor T-800 a posiela ho on sám, aby sa ochránil pred útokmi T-1000. John terminátora donúti oslobodiť matku, ktorej rozprávanie o terminátoroch neveril. Podarí im striasť sa T-1000, ktorý je vyrobený z tekutého kovu a je schopný meniť ľubovoľne tvar. Terminátor Sarah vysvetlí, kde došlo k chybe, ktorá spôsobila katastrofu - vojaci našli v lise zvyšky prvého terminátora a pokúšali sa ho zrekonštruovať.

Ak chcú zmeniť budúcnosť, musia zastaviť výskum a zabiť geniálneho vedca dr. Milesa Bennetta Dysona, ktorý na ňom pracuje. Sarah sa muža pokúsi zastreliť, ale nedokáže to. Objasní Dysonovi prečo a predvedie mu terminátora. Vedec súhlasí s tým, že výskum treba zastaviť a všetko zničiť.
Úspešne preniknú do laboratória a pomocou výbušnín všetko zničia. Čoskoro ich však obkľúči polícia a vzápätí ich prenasleduje T-1000. Podarí sa im ujsť, ale T-1000 je nezničiteľný, a stále im je v pätách. Dorazia do oceliarní, kde ich čaká konečný boj...
Po urputnom zápase sa im podarí T-1000 poraziť, keď ho zvrhnú do roztaveného kovu. Treba však zničiť všetko, čo sa týka budúcnosti, teda aj T-800. Terminátor sa rozlúči so Sarah a Johnom, a sám sa tiež ponorí do roztaveného kovu.

Akčný triler USA (1991).