Dĺžka:
130 minút
Žáner:
western, thriller
Krajina:
USA
Rok:
1973
Réžia:
Clint Eastwood
Napísal:
Ernest Tidyman , Dean Riesner
Hrajú:
Clint Eastwood, Verna Bloom, Marianna Hill, Mitch Ryan, Jack Ging
Obsah:
Do mestečka Lagos prichádza cudzinec, ktorého všetci obyvatelia bedlivo pozorujú. V saloone sa ho jeden z mužov dokonca snaží vyprovokovať k prestrelke, ale cudzinec odíde. Chce sa dať oholiť, ale traja muži z baru idú za ním a zaútočia naňho. Chlapík ich bez milosti zastrelí.
Na ulici sa na neho osopí žena, ktorú odvedie do stodoly a znásilní. Potom sa ubytuje v hoteli a zdá sa mu sen o mužovi, ktorého v mestečku pred zrakmi množstva ľahostajných ľudí ubičovali k smrti. Ráno si ide ku kúpeľníkovi dať kúpeľ a tam sa s ním dá do reči šerif. Dnu vtrhne žena, ktorú deň predtým znásilnil, a začne po ňom strieľať, ale netrafí sa.
Na zasadnutí mestskej rady sa muži bavia o tom, že z väzenia čoskoro prepustia Staceya Bridgesa a jeho bratrancov, bratov Carlinovcov, ktorí určite prídu do mesta a vypália ho, aby sa pomstili. Mesto si chce na ochranu najať pištoľníka, a preto sa obrátia na cudzinca.
Šerif Sam Shaw za ním zájde a porozpráva mu, že Bridges a jeho bratranci pracovali pre banskú spoločnosť a riešili všetky ťažkosti v meste, rovnako ako muži, ktorých v predchádzajúci deň cudzinec zastrelil. Časom sa však začali v meste rozťahovať a kradnúť, a preto ich zatkli a dali zavrieť. Teraz majú všetci z ich pomsty strach.
Šerif rozpráva ďalej o tom, že hviezdu dostal, keď zabili veliteľa Duncana, kterého zbičovali na smrť. Cudzinec nechce ponuku spočiatku prijať, ale nakoniec súhlasí s podmienkou, že mu dajú vo všetkom voľnú ruku a všetko, čo bude chcieť, dostane zadarmo. Potom vymenuje za šerifa trpaslíka Mordecaia , muža, ktorý pomáha u kúpeľníka. Zostaví oddiel dobrovoľníkov, vyberie im zbrane a začne ich pripravovať na útok.
Hromade ľudí sa nepáči, ako cudzinec mesto ovláda, a najväčšmi nespokojný je hotelier Lewis Belding, pretože mu vysťahoval celý hotel. Hotelier sa preto poháda so starostom Hobartom a tvrdí, že ho nikdy nemali najímať a celé mesto je za to zodpovedné. V noci si Mordecai predstavuje Duncanovu smrť, ktorú sledovali všetci obyvatelia mesta, a vrahov, ktorými boli práve Bridges a jeho bratranci.
V noci do cudzincovej izby vtrhne niekoľko mužov a pokúsi sa ho zabiť. On však útok očakáva a muža zastrelí, iba Morganovi Allenovi sa podarí ujsť. Noc strávi cudzinec so Sarah, Beldingovou manželkou, ktorá sa ráno s manželom poháda, pretože všetci kryjú Duncanovu vraždu. Medzitým už zločincov prepustili z väzenia a mieria do mestečka.

Americký western (1973).
Dĺžka videa: 00 min. 38 sek.