U pokladny stál
82% 88%  
 

U pokladny stál
85%

 
Pôvodný názov: U pokladny stál
Dĺžka: 130 minút
Žáner: komédia
Krajina: Československo

Rok: 1939
Réžia: Karel Lamač
Napísal: ,
Hrajú: Vlasta Burian, Jaroslav Marvan, Adina Mandlová, Čeněk Šlégl, Václav Trégl
Ošetrovateľ Kryštof Rozruch z nemocnice U svätého Jakuba si nikdy z ničoho ťažkú hlavu nerobí. Jedného dňa však dostane od nemocenskej poisťovne namiesto očakávaného liečivého bahna na ischias zubnú protézu, ktorú vôbec nepotrebuje. Vyberie sa do poisťovne, aby sa problém vyriešil. Tam narazí na úradnícku neochotu a aroganciu.
Gremiálny rada Richard Pěna príde do poisťovne, aby si dohovoril výlet so svojou tajnou milenkou, sekretárkou Věrou Hornovou, ktorú si chce vziať za manželku, až sa vydá jeho dcéra Heda. Pěna ohlási v poisťovni návštevu primára Leona Marka od Sv. Jakuba, a hoci ho osobne nepozná, prihovára sa za vybavenie jeho žiadosti.
Keď rozčúlený Rozruch o chvíľu povie, že je z nemocnice U svätého Jakuba, úradníci ho považujú za Marka a ich správanie sa ako zázrakom zmení. Šéflekár nemocenskej poisťovne Osvald Bruner mu predpíše kúpeľný pobyt, kam ho na druhý deň osobne odvezie.
Skutočný Marek pricestuje do kúpeľov s Hedou, ktorej sa predstavil ako Rozruch, aby sa presvedčil o nezištnosti jej citov. Aj Pěna s Věrou prídu do kúpeľov a netušia, že je prítomná aj Věrina matka...
V malých kúpeľoch sa nakoniec všetci stretnú a ich tajomstvá sa prezradia. Po návrate do Prahy Rozruch, ktorý tajne doštudoval medicínu, promuje, a dostáva od Brunera miesto v nemocenskej poisťovni.

Vlasta Burian v doktorské komedii plné omylů a bílých myšek. Český film (1939). Dále hrají: J. Marvan, A. Mandlová, Č. Šlégl, V. Trégl...