Vertical Limit
58% 70% 42%  
 

Vertical Limit
57%

 
Pôvodný názov: Vertical Limit
Dĺžka: 115 minút
Žáner: thriller, akcia, dobrodružstvo
Krajina: USA, Nemecko

Rok: 2000
Réžia: Martin Campbell
Napísal: ,
Hrajú: Chris O'Donnell, Robin Tunney, Stuart Wilson, Augie Davis, Temuera Morrison
Miliardár Elliot Vaughn nie je zvyknutý prehrávať. Najnebezpečnejší himalájsky štít K2 ho pred štyrmi rokmi skoro pripravil o život, ale on sa napriek tomu vráti s ešte väčšou výpravou. Pri novom pokuse o prekonanie neprístupného vrcholu ukáže hora znovu svoju odvrátenú tvár.
Keď hrozí snežná búrka a horský vodca Tom McLaren sa chce vrátiť dole, Elliot odmietne. Svoj výstup totiž plánoval so zámerom, aby z vrcholku hory zamával prelietavajúcemu lietadlu svojej novej leteckej spoločnosti. Spadne však lavína, ktorá uväzní Elliota spoločne s ním a so skúsenou horolezkyňou Annie Garrettovou v ľadovej trhline.

Na ich záchranu majú ľudia zo základného tábora len tridsaťšesť hodín, inak trojica vo výške 7 925 metrov zomrie na vysokohorskú chorobu, pľúcny edém. Čakanie na smrť potom nešťastníkom skráti len stále častejšie vykašlávanie krvi...
Zo základného tábora, nezvyčajného stanového mestečka uprostred veľhôr, sa preto pod vedením Petra Garretta rýchlo vydáva šesť členná záchranná misia vybavená extrémne výbušným nitroglycerínom na uvoľnenie snehu a motiváciou v podobe polmiliónovej odmeny pre každého, ktorú vyhlási Vaughnov producent.Najviac naponáhlo má Peter, pretože v ľade nad výškovou hranicou prežitia je spoločne s miliardárom uväznená aj jeho milovaná sestra Annie, s ktorou sa od smrti otca, tiež horolezca nerozpráva už celé roky. Annie mu totiž neodpustila otcovu smrť - pri horolezeckom výstupe sa im uvoľnilo lano a Peter musel otca - na jeho pokyn odrezať z lana, aby sa so sestrou zachránili. Peter vtedy prestal s horolezectvom a živí sa ako fotograf National Geographic.
Helikoptéra ich dopraví do výšky 6 400 metrov, vyššie už nemôže pre riedky vzduch. Pri nebezpečnom a riskantnom manévri ich vysadí na skalný previs. Od tejto chvíle sa musí šestica, ktorú okrem Petra tvoria "pohodoví" austrálski súrodenci Cyril a Malcolm Beachovci, nosič Kareem, Kanaďanka Monique Aubertineová a starý horolezec Montgomery Wick, ktorého manželka pod K2 zahynula pri prvej Vaughnovej výprave. Podľa neho za jej smrť môže on, a tak ide nahor so zámerom ho zabiť.

Pri náročných výstupoch Cyrilovi z batohu vypadne výbušný nitroglycerín, ktorý ho zabije, a spôsobí lavínu, ktorá sa prejaví aj v trhline. Annie už trpí príznakmi vysokohorskej choroby, ale podarí sa jej nájsť injekcie dexametazonu, ktorý postup choroby spomaľuje. Vaughnovi sa nepáči, že liek pichla aj ťažko poranenému Tomovi. Cynicky predpokladá, že muž zomrie.
Výbuch ďalšieho nitroglycerínu zabije Malcolma a Kareema. Annie vysielačkou žiada brata, aby sa vrátil dole - na záchranu je neskoro, Peter však postupuje ďalej. Vaughn si pichne injekciu a tajne zabije Toma... Ako sa skončí táto dráma?

Dobrodružný film, USA-Nemecko (2000). Réžia M. Campbell.