Zamilovaný Shakespeare
72% 78% 80%  
 

Zamilovaný Shakespeare
77%

 
Pôvodný názov: Shakespeare in Love
Dĺžka: 120 minút
Žáner: komédia, dráma, história, romantika
Krajina: USA, Veľká Británia

Rok: 1998
Réžia: John Madden
Napísal: ,
Hrajú: Geoffrey Rush, Tom Wilkinson, Steve O'Donnell, Tim McMullan, Joseph Fiennes
Najznámejším milovníkom Shakespeara je britský režisér a herec Kenneth Branagh, ktorý ako prvé dielo adaptoval Henricha V., neskôr Veľa kriku pre nič, Hamleta, kde hral aj hlavnú postavu a partnerkou mu bola Kate Winsletová, a napokon sfilmoval aj dielo Márna lásky snaha. Kenneth Branagh však - aj keď bol horúcim kandidátom - nedostal rolu vo filme Zamilovaný Shakespeare, ktorý nakrútil režisér John Madden v roku 1998. Postavu spisovateľa stvárnil Joseph Fiennes, partnermi po jeho boku bola slávna Gwyneth Paltrow a Geoffrey Rush.

Film je príbehom o ľúbostnom vzplanutí dramatika, pričom scenáristi Marc Norman a Tom Stoppard hojne používajú repliky z originálneho Rómea a Júlie. Táto romantickákomédia sa odohráva v Londýne koncom 16.storočia, v období, kedy sa Shakespearovi príliš nedarí. Nemá peniaze, jeho citový život je nenaplnený, a čo je najhoršie - nedarí sa mu napísať najnovšiu hru "Romeo a Ethel, dcéra piráta". Shakespeare obdivuje nového herca Thomasa Kenta, ktorý však náhle odíde. V majestátnom dome, kde Thomas býval, sa teraz objavuje Viola de Lesseps, mladá a príťažlivá žena. Medzi nimi vznikne láska na prvý pohľad a Shakespeara to inšpiruje k dopísaniu hry. Čoskoro však spisovateľ zistí, že Thomas je vlastne Viola v prestrojení, pretože ženy v tom čase nesmeli hrať v divadle.

A ona divadlo miluje. Viola sa má vydávať za chladného Lorda Wessexa, ale vzájomná príťažlivosť Shakespeara a Violy je taká silná, že nemôžu odolať. Riskujú teda hnev snúbenca, kráľovnej Alžbety i následné problémy. Nie div, že počas písania sa jeho nová hra mení na tragédiu...

Romantická komédia.. Spojené štáty americké, Veľká Británia (1998).