Dĺžka:
120 minút
Žáner:
thriller, akcia, dobrodružstvo, krimi
Krajina:
Veľká Británia, USA
Rok:
1998
Réžia:
John Frankenheimer
Napísal:
David Mamet , J.D. Zeik
Hrajú:
Robert De Niro, Jean Reno, Natascha McElhone, Stellan Skarsgard, Sean Bean
Obsah:
V Paríži sa zíde skupina bývalých príslušníkov rôznych tajných služieb, ktorí sa po skončení studenej vojny a strate zamestnania dávajú najímať na nebezpečné akcie. Američan Sam je odborník na stratégiu a plánovanie, Nemec Gregor, odchovanec KGB, je expertom na elektroniku, Angličan Spence je machrom na zbrane a Američan Larry je vynikajúcim šoférom. Koordinátorom akcie, ktorej velí členka IRA Deirdre, je Francúz Vincent.
Úlohou agentov je získať prísne strážený kufrík s neznámym obsahom. O tom, že akcia nebude jednoduchá, sa muži presvedčia už vo chvíli, keď sa pokúsia nakúpiť zbrane od mafie. Sam v poslednej chvíli odhalí podraz a skupine sa po prestrelke podarí vyviaznuť aj so zbraňami. Deirdre sa od svojho nadriadeného, teroristu Seamusa dozvie, že k akcii má dôjsť v Nice, pri plánovaní prepadu sa však Sam nezhodne so Spenceom, a ten skupinu opustí. Prepadnutie prebieha podľa plánu až do okamihu, keď skupinu zradí Gregor a zmocní sa kufríka sám.
Vďaka Samovmu postrehu sa ostatným podarí uniknúť smrti a teraz sú odhodlaní nájsť Gregora, ktorý odcestoval do Arles, kde sa má zísť s ruským mafiánom Mikhim. Ešte predtým sa ho však zmocní po divokej prestrelke Seamus, ktorý zabil Larryho. Zranený Sam a Vincent, ktorí sa spriatelili, si myslia, že ich zradila Deirdre a chcú nájsť nielen ju, ale aj Gregora s kufríkom...
Úkryt nájdu v usadlosti Vincentovho priateľa Jeana-Pierra. Ten im rozpráva príbeh o 47 samurajoch, z ktorých sa stali roninovia, keď nedokázali pred zradou a smrťou ochrániť svojho pána. Dlho hľadali vraha, potom ho zabili a spáchali rituálnu samovraždu seppuku.

Priatelia získajú stopu Deirdre, a sledujú ju spolu so Seamusom a Gregorom až na poštu, kde má Gregor vyzdvihnúť balík (kufor). Po dramatickej naháňačke sa zrúti Seamusovo auto z cesty, Deirdre a Seamus sú otrasení, Gregor znovu zmizne. Sam si domyslí, že zamenený kufrík patril pôvodne ku krasokorčuliarskej výbave. S Vincentom teda hľadá Gregora na zimnom štadióne, kde vystupuje hviezda Nataša Kirilovová. Tá je Mikhiho blízkou priateľkou.
Gregor chce za kufrík od Mikhiho peniaze. Mikhi ho však zabije a Gregorom najatá ostreľovačka poraní Natašu. Na štadióne vypukne panika. Seamus pred štadiónom zastrelí Mikhiho. Sam varuje Deirdre, aby včas zmizla. Prezradí jej, že stále ešte pracuje pre CIA...
Seamus postrelí Vincenta, keď však chce zabiť Sama, zranený Francúz ho zlikviduje. Podľa správ sa podpísala dohoda o prímerí medzi znepriatelenými stranami v Severnom Írsku. Významnú úlohu pritom zohrala smrť nebezpečného teroristu Seamusa. Sam a Vincent (ktorý pravdepodobne tiež pracuje pre tajnú službu) čakajú v parížskom bistre. Deirdre však nepríde. Muži sa rozlúčia...

Americký thriller (1998). Hrajú R. De Niro, J. Reno, N. McElhoneová, S. Skarsgard, S. Bean, S. Sudduth, M. Lonsdale, J. Pryce, F. Atkine, K. Wittová, J. Tříska a ďalší. Réžia J. Frankenheimer.
Dĺžka videa: 02 min. 03 sek.