Svet pod hlavou - Rodinná záležitosť

 

Séria 1 Epizóda 8: Rodinná záležitosť

Réžia: Marek Najbrt , Radim Špaček
Minulosť si ťa vždy nájde.
Za vraždou v rodine vysokého funkcionára hľadaj viac. Bola smrť manželky vysokého miestneho funkcionára obyčajná nehoda alebo vražda? A akú úlohu v prípade hrá Filipov úhlavný nepriateľ, vyšetrovateľ Klement Kratěna? Odhalenie, aké pomery vládli medzi normalizačnou spoločenskou smotánkou v Československu v roku 1982, je prekvapivé aj komické zároveň.
Všeobecná synopsa
"Volám sa Filip Marvan. Ako policajt som zradil. Teraz som v kóme. Prepadol som sa do roku 1982, kedy som sa narodil. Otec bol ešte veselý, matka nezlomená. Prečo musel otec zomrieť? Niečo sa vtedy stalo. Keď zistím, čo, prežijem. Možno..."
Mladý policajt Filip Marvan sa po autonehode prebudí v nemocnici v roku 1982. Okrem pátrania, prečo sa ocitol v minulosti a aké sú príčiny jeho rodinej tragédie, musí riešiť sériu detektívnych prípadov v severočeskom kraji vtedajšieho Československa. Hlavný hrdina sa dostane so svojimi skúsenosťami a prístupom policajta z 21. storočia do konfliktu s policajným myslením a postupmi z roku 1982. Jeho skúsenosti mu dávajú výhody, jeho slobodný prístup vyvoláva nevôľu u kolegov a nadriadených. V desiatich epizódach hlavný hrdina postupne odhaľuje tajomstvo svojej cesty v čase, dostane šancu pochopiť svoju rodinnú históriu a musí definitívne poraziť mafiána Šejba, ktorý je jeho protivníkom v minulosti aj v súčasnosti.
Píše sa rok 2016. Policajt Filip Marvan (VÁCLAV NEUŽIL) musí ukradnúť dôkaz, aby zachránil svojho brata pred mafiou. Čoskoro ho zrazí auto a on upadá do bezvedomia. Prebúdza sa v severočeskej nemocnici v roku 1982. Ako sa ocitol v minulosti? Prečo sa vrátil späť o tridsať rokov? Aká je cesta späť?
Filip stretne svojich vlastných rodičov Jana a Simonu (KRYŠTOF HÁDEK, MARIE DOLEŽALOVÁ) niekoľko mesiacov pred tým, ako sa im má narodiť. Spoznáva otca, ktorého si pamätal len ako zlomeného muža, čo dobrovoľne ukončil svoj život. Rozhodne sa, že vypátra príčiny, ktoré zničili jeho rodinu. Aby spoznal pravdu, musí sa stať členom tímu okresnej kriminálky a vyšetrovať sériu detektívnych prípadov zo Sokolova 80. rokov minulého storočia.
Policajt Filip Marvan sa po autonehode v roku 2016 prebudí v severočeskom meste na začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia a stane sa súčasťou tímu okresnej kriminálky. Prečo sa vrátil o 30 rokov späť? Aká je jeho úloha? Čo si má myslieť o svete, kde príslušník Zboru národnej bezpečnosti je autorita, ktorej sa za žiadnych okolností neodporuje, dnešní tunelári patria ku zlatej mládeži a džínsy sú modlou spoza zadrôtovanej hranice? A ako sa dostane späť? Nájde tu kľúčový dôkaz v prípade, kvôli ktorému ho zrazilo auto? Dozvie sa, prečo zomrel jeho otec? A čo má poradiť svojej dvadsaťročnej matke, ktorá práve zistila, že je tehotná a len on vie, že sa jej narodí chlapec a bude sa volať Filip?