Dĺžka:
135 minút
Žáner:
komédia
Krajina:
Československo
Rok:
1969
Réžia:
Zdeněk Podskalský
Napísal:
Vratislav Blažek
Hrajú:
Jiřina Bohdalová, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Jan Libíček, Iva Janžurová
Obsah:
Volajú sa Antonín Skopec, Gustav Prouza a sú fasádnikmi a práca ich priviedla až do hlavného meste, kde opravujú fasády pražských bytových domov. A keďže sú vidiečania, netúžia po ničom inom, len okúsiť slasti veľkomestského nočného života a vyhodiť si riadne z kopýtka.
Ich prvý pokus o návštevu luxusnej reštaurácie Diplomat Grill sa však skončí absolútnou katastrofou. Muži sa však v žiadnom prípade nedajú znechutiť a vo svojej maringotke, ktorá je ich dočasným domovom, naďalej spriadajú veľkolepé plány, ako to s tým svetáckym životom zariadiť.
Navštívia najlepší krajčírsky salón, dajú si ušiť moderné obleky do spoločnosti a potom sa rozhodnú doplniť si vzdelanie návštevou univerzitnej knižnice. Tá sa síce skončí neslávne, ale traja dychtiví svetáci tu získajú významného pomocníka.
Je ním knihovník, starý emeritný profesor tanca Dvorský, ktorý sa rozhodne zasvätiť ich do tajomstiev spoločenského správania, vystupovania a bontónu, ktorého však takmer pripravia o rozum a aj o život. Keď Dvorský uzná, že sú už dostatočne pripravení, vyberú sa opäť do diplomat Grillu.

Svetáci ešte netušia, že prefíkaná kupliarka, šatniarka Marie Trčková, už zaškoľuje svoje tri ľahké dievčatá, Marcelu, Zuzanu a Božku, do úloh "nóbl dám", s ktorými sa páni celkom "náhodou" zoznámia.
Fasádnikom sa slečny páčia a po veselom večierku odídu do šatniarkinho bytu, ktorý ona dievčatám za istý poplatok požičiava. Ich osvedčený trik - priviesť zákazníka, dobre ho ošklbať a ujsť po lešení, však tentoraz nevyjde...
Keď je zábava v plnom prúde, vynúti si prístup do bytu predchádzajúci okradnutý zákazník aj s Verejnou bezpečnosťou. Fasádnici chcú skočiť na lešenie, ale v ten deň opravu domu skončili, a tak muži dopadnú na zem. S polámanými údmi a ďalšími zraneniami ich sanitka odvezie domov k manželkám.

Tři venkovští fasádníci užívají svodů Prahy, hlavního města neřesti! Česká komedie (1969). ..
Dĺžka videa: 01 min. 09 sek.