Twister
62% 72% 58%  
 

Twister
64%

 
Pôvodný názov: Twister / Catch the Wind
Dĺžka: 125 minút
Žáner: thriller, akcia
Krajina: USA

Rok: 1996
Réžia: Jan de Bont
Napísal: ,
Hrajú: Helen Hunt, Bill Paxton, Cary Elwes, Jami Gertz, Philip Seymour Hoffman
Odborník na tornáda Bill Harding so svojou priateľkou, psychologičkou dr. Melissou Reevesovou, ide za manželkou JoAnne, od ktorej potrebuje potvrdiť rozvodové dokumenty. Jo je vedúcou vedeckého tímu, ktorý sa zaoberá výskumom cyklónov a ich manželstvo sa viac-menej rozpadlo pre jej posadnutosť skúmaním prírodných živlov.
Spoločne s ostatnými má teraz pred sebou ťažkú úlohu. Chce sa pokúsiť umiestniť priamo do centra tornáda Doroty, čo je kontajner s desiatkami miniatúrnych senzorov, čo majú poskytnúť dôležité informácie o dianí uprostred tornáda. Chcú tak sprevádzkovať dokonalý varovný systém, ktorý by sa dal bežne používať v oblastiach, postihovaných tropickými tajfúnmi.
Bill, ktorý v tíme tiež predtým pracoval, je dokonca autorom Doroty. Kým stačí odmeraná Jo podpísať všetky papiere, ktoré jej manžel predložil, musia vedci narýchlo vyraziť k ohlásenému hurikánu. Bill s Melissou, pre ktorú je terénna meteorológia celkom neznámym pojmom, idú za nimi.

Cestou narazí skupina na konkurenčný vedecký tím samoľúbeho dr. Jonasa Millera. Ten sa práve chváli novinárom svojím prístrojom DOT, ktorý je v skutočnosti plagiátom Doroty. Bill sa s Jonasom stretne a vyčíta mu krádež svojho vynálezu.
Obe skupiny idú v ústrety tornádu, je to však tím Jo, ktorý sa dostane k nemu bližšie, pretože Bill má podľa Jo schopnosť predvídať správanie tornád. Pri riskantnej akcii sa tímu nepodarí umiestniť kontajner do blízkosti centra uragánu a Bill sa, ako zvyčajne, s Jo poháda.
Melissa, pre ktorú bol dramatický pokus viac ako šokujúcim zážitkom, ako dobrá psychologička pochopí, že Bill s Jo sa ešte vždy milujú a usadnutý spôsob života je pre Billy nanajvýš nevhodný. Po ďalšom desivom zážitku s tornádom, ktoré zničí autokino, sa rozumne rozhodne odísť a dať Billovi voľnosť.
Tornádo zamieri k mestečku Wakita, kde žije svojrázna Meg Greeneovi, teta Jo. Prídu však neskoro, mestečko je zrovnané so zemou. S nasadením života sa im podarí zachrániť z trosiek domu Meg a potom sa ponáhľajú s poslednými kontajnermi k tornádu, ktoré ustavične naberá silu...

Lovci tornád bojujú o holý život! Dobrodružstvo skupiny odvážnych ľudí, ktorí sa nebáli postaviť desivej sile prírody. Americký akčný dobrodružný triler (1996).