85% 71%  
 

Kosti - Rytier v sieti

 

Séria 3 Epizóda 8: Rytier v sieti

Rok: 2011
Réžia: Chad Lowe
Napísal: , , ,
Hrajú: Emily Deschanel, David Boreanaz, Michaela Conlin, Tamara Taylor, T.J. Thyne
V laboratóriu pri prehliadke zavraždeného muža odhalia, že vnútri bodnej rany sa nachádza nefritový šperk. Súčasne odhalia, že obeti chirurgicky odstránili obe kolenné jabĺčka. V ten večer Dr. Temperance Brennanovú navštívi Amy Hollisterová , Russova priateľka. Amyina dcéra Hayley, ktorú Russ pomáhal vychovávať, má cystickú fibrózu. Jej stav sa zhoršuje a Hayley zháňa Russa. Temperance netuší, kde je, a Amy poradí, aby s dieťaťom navštívila najlepšieho špecialistu na cystickú fibrózu, ktorý je jej priateľom. Kým sa spolu bavia, všimne si Brennanová, že na balíčku nevybavenej pošty sa objavila krv. Vrah jej poslal obe jabĺčka. Látka, v ktorej sú zabalené, má na sebe povedomú pečať.
Dr. Zack Addy zistí, že vražední zbraň je zhodná s tou, ktorá bola použitá v nedávnom Gormogonovom prípade. Pečať je slobodomurárska. Podľa zubných záznamov odhalia identitu mŕtveho - ide o generálneho vikára washingtonského arcibiskupstva, otca Douglasa Coopera. Podľa arcibiskupa Stephena Wallacea pracoval na knihe o ranom kresťanstve.
Zack a Camille Saroyanová zistia, že obeť dlho visela za paže, čo môže naznačovať pozíciu sochy syna vdovy. Angela Montenegrová odhalí, že na gobelíne za kostrou je zobrazený Barabáš. Gormogoni, korí boli proti tajným slobodomurárskym spolkom, verili, že ich založil práve Barabáš. Je to symbol všetkého zvráteného, hore nohami a naruby.
Inverciou čísiel na gobelíne a ich umiestnenie na mapu Washingtonu - mesta stavaného podľa slobodomurárskych symbolov - sa ukáže miesto sejfu syna vdovy a tiež aj miesta vrážd - starý panský dom, kde je teraz sanatórium, a mauzóleum. Agent Seeley Booth a Dr. Jack Hodgins skúmajú mauzóleum s nápisom Pater Mortus - Mŕtvy otec. Vnútri sa nachádza ďalšia socha syna vdovy zložená z kostí.
Zack na novej kostre nájde kosti najmenej osemnástich obetí, všetky vykazujú známky kanibalizmu a sú staré vyše päťdesiat rokov. Je Gormogon už starec? Známky po zuboch nezodpovedajú tým, ktoré našli na predchádzajúcej kostre alebo na Cooperovom tele, ktoré obsahuje aj nečistoty pochádzajúce z Turecka, kde, ako hovorí legenda, bola pôvodná Rajská záhrada.
Angela odhalí, že gobelín obsahuje mnohé slobodomurárske symboly - architekt, mučeník, rečník, hudobník, biskup, zapredanec, vedec, pustovník, učiteľ a sudca. Booth si uvedomí, že Gavin bol ten hudobník a Cooper biskup. Gormogon vraždí v obrátenom poradí. Ďalšia obeť má byť teda zapredanec. To môže byť kacír alebo ktokoľvek, kto si nárokuje na niečo, čo mu nepatrí.
Podľa Dr. Sweetsa ide o dvojicu kanibalov - majstra a učňa. Keď majster dokoná svoje dielo, učeník sa stane majstrom a začne pracovať na vlastnom projekte. Sweets si myslí, že majster mal prístup k rizikovým deťom, kde si mohol jedno najať. Vyjde najavo, že Gavin a Cooper boli v Turecku, zájazd zorganizoval lobbista Ray Porter. Je on tým zapredancom? Booth a Brennanová spovedajú Portera a snažia sa ho varovať pred nebezpečenstvom. Muž ich vysmeje a vyhodí.
Do Jeffersonovho inštitútu príde Russ Brennan, pretože chce vidieť malú Hayley. Booth ho zatkne až po návšteve dievčatka...
Zack objaví v oku kostry kameru, čo znamená, že Gormogon ich celý čas sledoval. Booth s Brennanovou sa rozhodnú predstierať, že kostru prevážajú, aby ho donútili konať. Cestou pred ich auto hodí akýsi motorkár na zem batoh. Booth si uvedomí, že je to bomba, ale už je neskoro. Brennanová je poranená.