Dĺžka:
225 minút
Žáner:
dráma, akcia, romantika, vojnový
Krajina:
USA
Rok:
1995
Réžia:
Mel Gibson
Napísal:
Randall Wallace
Hrajú:
James Robinson, Sean Lawlor, Sandy Nelson, James Cosmo, Sean McGinley
Obsah:
Volal sa William Wallace a stal sa jedným z najväčších škótskych hrdinov. Jeho príbeh sa začal roku 1280, keď jeho otec a mladší brat padli v boji proti anglickej nadvláde. Vychovával ho strýko Argyle, skúsený bojovník a múdry muž, ktorý Williama učil nielen zaobchádzať s mečom, ale aj cudzie jazyky, písanie a množstvo ďalších užitočných vecí.
William však nechce bojovať proti anglickým okupantom, pretože jeho jedinou túžbou je žiť v pokoji s milovanou Murron, chovať ovce a mať kopu detí. Ani jedna z túžob sa mu však nesplní. Anglický kráľ Eduarda I. zaviedol do porobeného Škótska takzvané právo prvej noci pre svojich šľachticov - právo prežiť prvú noc s ktoroukoľvek nevestou. Preto sa William žení s milovanou Murron tajne v lese. Tesne po tajnom svadobnom obrade Murron prepadnú anglickí vojaci, ktorí sa ju pokúsia znásilniť. A keď sa bráni, arogantný anglický šľachtic ju na výstrahu podreže.
Williamova odplata je tvrdá a neľútostná. S pomocou priateľov pobije vojakov a vraha svojej ženy tiež podreže. Ešte v ten istý deň sa k Williamovi pridajú ďalší muži a postupne ich prichádza čoraz viac. Celé Škótsko povstane a William sa zmení na nočnú moru Angličanov. Roku 1297 strhne William na svoju stranu váhajúcu škótsku šľachtu a zvíťazí v bitke pri Stirlingu, keď ľsťou porazí dovtedy nezničiteľnú ťažkú jazdu. Dobýva jednu pevnosť či hrad za druhým, nepozná zľutovanie a neberie zajatcov. V Edinburgu ho pasujú na rytiera a oslavujú ako záchrancu Škótska. Škótskej armáde sa dokonca podarí dobyť severoanglické mesto York.
Kráľ Eduard I. chce získať čas vyjednávaním. Pošle preto k Yorku svoju nevestu, francúzsku princeznú Isabelu, ktorá sa stretne s Williamom. Prekvapí ju jeho vzdelanosť. Ženu, žijúcu so slabošským princom Eduardom v politickom manželstve bez lásky, dojme zistenie, že Wallace bojuje za slobodu v mene svojej mŕtvej lásky. Varuje preto Williama pred kráľom Eduardom I. William však pozve kráľa na schôdzku, ten ho chce dostať ľsťou.

William požiada priateľa, šľachtica Roberta Brucea, aby mu pomohol zjednotiť škótske klany. Ten sľúbi, ale William netuší, že ho pod vplyvom svojho otca, zradil. Williamovo vojsko Angličania na hlavu porazia. William však v boji muža proti mužovi Roberta nezabije. Ten je zúfalý zo svojej zrady. William zabíja zradných škótskych rytierov, v celej krajine o ňom kolujú legendy. Eduard I. za ním opäť pošle Isabelu, ale netuší, že obaja prehliadli jeho zámery. William sa s princeznou stretne v lese a strávia spolu noc.
Škótski rytieri chcú, aby sa Wallace stretol s Robertom, priatelia ho pred ním vystríhajú. Zradu však pripraví umierajúci Robertov otec so šľachticmi, bez Robertovho vedomia. Robert sa otca zriekne. Anglický sudca odsúdi rebela na pomalú smrť. Isabela márne prosí zomierajúceho Eduarda I. o milosť. Preto mu s hrdosťou povie, že dieťa, ktoré čaká, nie je z jeho krvi. Milenci sa naposledy zídu v temnici. Isabela mu dá liek, ktorý mu uľahčí jeho bolesť pri krvavej smrti.
Kati odsúdenca kruto mučia, ale William sa odmieta pokoriť. Dav, kde sú aj jeho verní priatelia, sa nečakane pridáva na stranu škótskeho hrdinu. Eduard I. zomiera takmer súčasne so svojím dlhoročným nepriateľom. Po Williamovej smrti však na jeho miesto nastúpi Robert, ktorý ďalej bojuje proti Angličanom a roku 1314 vybojujú Škóti v bitke pri Bannockburne svoju nezávislosť.

Americký historický dobrodružný veľkofilm (1995). a ďalší.
Dĺžka videa: 02 min. 44 sek.